Львів, Симоненка 22 0972908264 info@teplovizor-plus.lviv.ua
Меню

Як виявити витік води в системі опалення?

Пошук витоку води в трубах – складне і неприємна завданняна усунення якого може піти багато вашого часугрошей і сил

Ми розглянемо кілька способівяк і за допомогою яких приладів можна виявити та усунути цю проблему.

Спосіб 1. Ручний пошук

1. Насамперед переконайтеся, що витік не пов’язана з розширювальним баком. Зробити це досить просто – перевірте тиск в розширювальному баку манометром. Як це зробити і що там може відбуватися, прочитати можна тут: Перевірка тиску в розширювальному баку звичайним манометром.

Якщо з баком все в порядку, а теплоносій таки кудись дівається, доведеться шукати місце витоку. Дуже сильно допомогти нам в цьому можуть краники, які відсікають частини системи один від одного. Зазвичай такі краники стоять на: радіаторах, контурах теплої підлоги, на котлі, на поверхах, на окремих гілках. Якщо у вас при монтажі встановили такі крани, завдання значно спрощується.

2. Дайте теплоносію охолонути повністю. Тобто потрібно вимкнути котел і почекати кілька годин. Природно, що такі пошуки при цьому краще проводити не в активний опалювальний сезон.

Після охолодження системи (а потрібно це, щоб різне охолодження в різних частинах системи ніяк не вплинуло на результати), після цього можна приступати до визначення частини системи, де є витік.

У вас на системі є прилад, за яким можна це побачити – це ваш манометр. Зазвичай він стоїть або в самому котлі, або на групі безпеки поруч з котлом.

Накачайте підживленням тиск до оптимального рівня (зазвичай для автономних систем це 1,2 – 1,5 атм). Для зручності запишіть показання манометра або можна прямо на манометрі зробити якусь позначку, на якій зупинилася стрілка.

Тепер потрібно перекрити краники, які відсікають частини системи. Не полінуйтеся перекрити всі. Не забувайте, що зазвичай частини системи перекривається двома кранами, тому як мають частину з’єднану з подачею і з’єднану з “обраткою”. Якщо вам “зекономили” і поставили по якійсь причині по одному крану на котел або радіатор (буває іноді таке у особливо “економних” монтажників), всі ваші “рухи тіла” будуть марні і так швидко визначити місце витоку не вдасться.

3. Але будемо виходити з того, що вам все правильно зробили і ви маєте можливість відключити кожну частину системи – саме двома відсікаючими кранами!

Що ми після цього маємо: тиск у всіх частинах системи у нас однаковий, але вони ізольовані одина від одної. Тепер нам потрібно почекати якийсь час. Зазвичай трохи більше, ніж той період часу, коли ви помічали ознаки витоку (протікання системи). Для когось це добу, у когось може і тиждень… Саме тому шукати протікання системи опалення потрібно не в холоди.

4. По закінченні цього часу, ми можемо починати перевірку. Все досить просто: наш манометр тепер показує тиск не у всій системі, а тільки в тій ізольованій частині, на якій встановлено. Припустимо манометр у нас стоїть на котлі (як в більшості випадків). Якщо покази на манометрі змінилися від первинних, які ми запам’ятали і відзначили, значить витік у нас є в котлі.

5. Якщо манометр не змінив показів, значить продовжуємо перевірку. Нам потрібно буде по черзі відкривати крани частин системи і спостерігати за поведінкою манометра. Відкрили крани на котлі (а значить під’єднали до нього і до манометру трубопроводи), відразу ж подивилися на манометр. Якщо стрілка манометра поворухнулася, значить витік десь в трубах. Якщо немає, йдемо далі – підключаємо перший радіатор, дивимося на манометр, підключаємо другий радіатор, знову дивимося на манометр. Якщо у вас система розділена по іншому, то правильніше буде першими приєднувати ті частини системи, які ближчі до манометру, тобто послідовно.

Ще краще, якщо це будуть робити 2 людини, один спостерігає за манометром, другий послідовно підключає частини системи. Як тільки стрілка манометра ворушиться при відкритті кранів, значить щойно було підключено частину системи з витоком! Запам’ятайте при підключенні яких частин це відбувалося. Ще не варіант, що місце витоку одне, тому так само послідовно підключайте всі частини системи. На теплій підлозі по черзі підключайте контури і дивіться як на кожен реагує стрілка манометра.

6. Як тільки ви побачили по манометру ті частини системи, де тиск впав, можна приступати до більш точного визначення місця витоку. У кожній частині системи пошук таких місць індивідуальний, тому опишу все окремо.

7. Якщо у нас обумовлена ​​частина системи відкрита, а не замурована в стіну або в підлогу, найпростіше, дешеве і найпоширеніше для визначення – це (тільки не смійтеся) туалетний папір. Найдешевша, якого ціна 5 гривень. При попаданні навіть краплі води на неї, це відразу ж стане видно. І вам не потрібно буде гадати, чи то у вас руки вологі, чи то ще щось.

7а. Отже, у вас витік в котлі. Зазвичай його легше визначити на холодній системі (та й більшість місць визначається саме на холодній). Справа в тому, що на гарячій системі вода, що виступає при витоку може швидко випаровуватися, не залишаючи ніяких слідів.

Текти в котлі зазвичай може будь-яке різьбове з’єднання, може і будь-яка прокладка, також бувають іноді (дуже рідко) тріщини. Ваше завдання, відкрити кришку або кожух котла і за допомогою обривка туалетного паперу визначити місце витоку. Для цього не поспішаючи, акуратно прощупуємо туалетним папером всі “нутрощі” котла.

Якщо папір забруднилася, відриваємо новий шматок від рулону. Тут є один нюанс: у котлі дуже багато накручено труб і встановлено частин. Вода з витоку може стікати вниз по трубах і частинам і вам потрібно буде уважніше обмацати мокріюче місце, щоб знайти справжнє місце витоку.

Коли точне місце витоку визначено, можна його усунути. На котлі зазвичай – це або підтягування різьбових з’єднань, або заміна прокладки або навіть частини, в якій утворився витік. Замазувати такі місця чимось типу силікону або якогось іншого герметика, зазвичай марно через високу температуру і теплове розширення.

7б. Варіант витоку – труби. Текти може на місцях з’єднань. Особливо, якщо це фітинги для металопластикових труб. Кільцеві прокладки в таких фітингах зазвичай від теплового розширення-звуження пропускають воду. Але навіть при паянних поліпропіленових трубах можливість витоку не виключена. Зазвичай це буває через неякісну труби або непрофесійний монтаж.

Визначається місце такого витоку знову ж на холодній системі та знову туалетним папером. Зрозуміло, що тільки на відкритих ділянках.

Усунення такого витоку зазвичай зводиться до підтягування фитинга, заміні прокладок, заміні фитинга або ж до заміни частини труби (коли труби з інших матеріалів). Тут не гріх нагадати, що небажано, а по чесному, просто категорично заборонено ховати розбірні з’єднання в огороджувальні конструкції або приховувати можливість доступу до них. Саме з цієї самої причини. Дуже настійно раджу промацати на предмет витоку не тільки фітинги, але і всі труби.

7в. Витік в радіаторі. Найчастіше – знову нарізні сполучення, прокладки. Не забудьте перевірити такі з’єднання між секціями радіатора, якщо він секційний. Знову на холодній системі.

Усунення, як і перед цим – підтягування з’єднань, заміна прокладок або частин. Не забудьте, що радіатор може текти не тільки на місцях з’єднань, може у вас раптом виявиться, що лопнула секція радіатора. Не полінуйтесь обстежити всю поверхню радіатора.

7г. Витік на гребінці, розподільному вузлі, на будь-якій іншій відкритій частині системи. Знову на холодній системі обмацуємо, знаходимо, усуваємо.

8. Витік в контурі теплої підлоги. Самий неприємний варіант. Знайти часто практично неможливо, усунути складно. Та ще й сусіди знизу можуть виявити витік раніше вас.

Трапляється це з багатьох причин. При монтажі перегнули трубу (а недбайливий монтажник тихенько промовчав), труба в підлозі не цільна і потекло місце з’єднання, труба просто неякісна, трубу пробили механічно (при кріпленні в підлогу різного роду кріплення, а може ще на момент заливки стяжки).

Що можна зробити, якщо ви хочете локалізували витік саме в конкретному контурі. Якщо ви підозрюєте якесь конкретне місце (може там поріжки-молдинги або ще щось в підлогу кріпили), обстежте ці місця в першу чергу.

Якщо є можливість зняти підлогове покриття, краще це зробити. Якщо шкода бити всю плитку (а її завжди шкода), обмежтеся для початку найбільш ймовірними місцями. Якщо у вас поверх теплої підлоги ламінат, ковролін, лінолеум або щось таке ж знімне, краще зняти цілком. Якщо місця витоку не видно відразу по вологій плямі на стяжці, значить справа погано. Вам доведеться для початку визначити де саме проходять витки труби. Іноді може допомогти наступний спосіб: нагріваєте цей контур теплої підлоги теплоносієм і намочують верх стяжки рівномірно водою (наприклад звичайним валиком прокатуєте). Безпосередньо над трубами стяжка висохне набагато швидше і проявиться розташування витків світлішими-сухими місцями. Краще по цих місцях зробити якісь позначки, можна окреслити олівцем. У момент, коли стяжка над витками підсихає, ви зможете виразно побачити злами труби, якщо такі були. Можливо навіть місце протікання буде повільніше просихати і в суцільно підсихаючій смузі над трубою буде не підсихали пляма.

У будь-якому випадку, місце розташування труб ви визначити зможете. А ось сам витік – не варіант.

Що робити далі, якщо ймовірне місце витоку вдалося таки знайти? Потрібно акуратно видовбати стяжку над цим місцем перфоратором дощенту. Це зробити складно, але можна, намагайтеся не пошкодити трубу, інакше будете потім гадати, чи знайшли ви витік або тільки що самі пошкодили трубу в цьому місці.

Припустимо вам пощастило і ви виявили таким чином витік. Тепер потрібно буде замінити частину труби, яку ви видовбали з стяжки. При металопластикових або поліетиленових трубах, зробити це можна тільки за допомогою прес-фітинга. Будь-який інший фітінг може потекти з часом в стягуванні. Мідну трубу можна спробувати запаяти, якщо є хороший фахівець.

Якщо ж знайти витік не вдалося або труба виявилася прихована в якихось конструкціях, а при перевірених всіх інших місцях системи витік все одно є, спробуйте обійти конструкцію з замурованою трубою по зовнішній частині або якщо йде мова про невіднайдене протікання в теплій підлозі, швидше за все найкращим виходом буде заміна теплої підлоги на радіатор в цій кімнаті.

Сподіваюся ви не зіткнетеся з такими проблемами, тому як причина 95% з них – помилки на етапі проектування, вибору матеріалу і монтажу.

Спосіб 2. Пошук Вологоміром

За допомогою, такого приладу, цілком можливо знайти протікання в системі опалення.

Потрібно лише зробити виміри вологості підлоги / стяжки і стін при пошуку витоку. Найвищі показники вологості будуть найімовірнішими місцями розгермитизації системи опалення.

Рекомендуємо використовувати безконтактний вологомір Greisinger GMI 15 безконтактний вологомір для деревини і будматеріалів.

Greisinger GMI 15 безконтактний вологомір для деревини і будматеріалів

Greisinger GMI 15 безконтактний вологомір для деревини і будматеріалів

 

Спосіб 3. Пошук витоку в системі опалення Тепловізором

Тепловізор – це прибор за яким можливо знайти протікання в системі опалення за рахунок теплових випромінювань.

Цей прибор сканує температуру поверхні стіни чи підлоги та відображає їх у вигляді термограм. Саме завдяки  цьому можна легко визначити найімовірніше протікання в системі опалення.

Труби в підлозі під тепловізором

Тепловізор

Тепловізор

Спосіб 4. Замовити дану послугу в компанії “Тепловізор-Плюс”

Компанія “Тепловізор-Плюс” допомагає своїм клієнтам знаходити витоки в системі опалення професійними тепловізорами та вологомірами оперативно, та по доступних цінах.

Якщо вам важко самостійно виявити витік, то звертайтесь до нас. 

Ознайомитись з прескурантом на наші послуги ви можете ось тут: Ціни на послуги “Тепловізор Плюс”

Summary
Review Date
Reviewed Item
Корисність
Author Rating
51star1star1star1star1star

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *