Львів, Симоненка 22 0972908264 info@teplovizor-plus.lviv.ua
Меню

Як розрахувати тепловтрати приватного будинку

Щоб значно підвищити рівень комфорту, заощадидти кошти на придбанні додаткового опалювального обладнання, яке в наш час коштує не дешево, слід грамотно утеплити будинок, але перед цим потрібно розрахувати тепловтрати. Для реалізації даного завдання беруться до уваги відповідні параметри і проводяться розрахунки із застосуванням спеціальних формул. Дане питання буде розкрите більш детальніше нижче.

Що таке теплопровідність?

теплопровідність будівельних матеріалівБудь-який матеріал здатний в цій чи іншій мірі передавати тепло. Тобто володіє певними показниками теплопровідності. Чим більша щільність структури матеріалу, тим вищі показники теплопровідності.

Обернено пропорційною величиною до теплопровідності є термічний опір. В кожного окремого матеріалу цей показник приймає унікальне значення в залежності від його структури, об’єму, форми та інших важливих факторів.

Термічний опір розраховується, як різниця температурних режимів розділена на потужність потоку тепла. Нижче приведена сама формула згідно якої можна розрахувати термічний опір.

Rt= (T2– T1) / P

 • Rt – термічний опір території в кіловатах
 • T2 – температура початку дільниці в кельвінах
 • T1 – температура кінця дільниці
 • P – тепловий потік в кіловатах

При виявлені тепловтрат вище приведений параметр відіграє важливу роль.

Які чинники впливають на тепловтрати?

Якщо взяти до уваги довільний матеріал в розрізі, то достатньо легко прослідкувати, як поводять себе теплові потоки на мікро і макро-рівні. Наприклад візьмемо монолітну стіну в якій є порожнини утворені за рахунок внутрішнього металевого армування. Слід відмітити, що сталь володіє кращими показниками теплопровідності чим бетон. В даному випадку можна виділити три теплових потоки, що будуть проходити через бетонну стіну, а саме:

 • безпосередньо крізь шар моноліту;
 • через сталеву арматуру;
 • від сталевої арматури до бетону.

Сталеві стержні не лише проводять тепло, але і нагрівають матеріал, що знаходиться навкруги. Тобто безпосередньо сам бетон. В будь-яких пористих матеріалах теплообмін відбувається аналогічним способом. Тверді матеріали мають кращу провідність теплових мас, але завдяки достатньо складній структурі шлях по якому рухається тепло нагадує зростаючий ламаний графік. Таким чином, важливим фактором, який впливає на величину термічного опору є неоднорідна структура будівельних матеріалів з яких складаються зовнішні стіни будівлі.

В порах будматеріалів може накопичуватись волога. Це наступний вагомий фактор, що впливає на теплопровідність. Термічний опір води в двадцять раз нижчий. Відповідно, якщо пори повністю наповнені вологою теплопровідність може навіть збільшуватись. А ось при замерзанні вологи ситуація кардинально погіршується. Джерелом вологи зазвичай виступають атмосферні опади й в деякій мірі кімнатне повітря. З подібними недоліками можна боротись шляхом надійної зовнішньої гідроізоляції, пароізоляції й розрахунком показників накопичення вологи. Данний розрахунок проводиться завжди

Як розрахувати тепловтрати?

Самий простий і швидкий спосіб, що поможе виявити втрати тепла у помешканні полягає в сумуванні параметрів теплового потоку, що проходить через всі конструкції споруди. Дана методика враховує різницю між різними будівельними матеріалами. Також слід враховувати орієнтацію стін відносно їх нагріву сонячними променями, степінь продування будівельної конструкції. В процесі оцінки тепловтрат через кровлю слід звернути увагу на наявність мансардного приміщення, чердака. Для оцінки тепловтрат через віконні конструкції потрібно звернутись до паспортних даних вікон й також оцінити глибину відкосів.

Знаючи всі необхідні параметри, рівень тепловтрат можна визначити користуючись нижче приведеною формулою.

Q = S · (ΔT / Rt)

 • Q – тепловтрати в Вт
 • S – площа стін в м.кв.
 • ΔT – температурна різниця зовні і в середині приміщень в Цельсіях
 • Rt — опір теплопередачі в м2·°С/Вт

Як оприділити місця в будинку через які відбуваються значні втрати тепла?

Втрата теплових мас в будинку може відбуватись через:

 • стіни;
 • підлогу — при відсутності якісної теплоізоляції і контакті покриття з холодним фундаментом;
 • стелю — потоки тепла мають властивість підніматись вгору, якщо відсутня надійна теплоізоляція кровлі теплові маси будуть виходити назовні;
 • вікна — значна кількість тепла покидає оселю зазвичай саме через віконні отвори, тому слід грамотно підходити до розрахунків площі вікон в приміщеннях;
 • вентиляцію — встановлення спеціального рекуператора допоможе ліквідувати дану проблему.

Щоб підняти енергоефективність слід впершу чергу оприділити місця в домі, де тепло інтенсивно покидає житлові приміщення. Для цього використовується такий ефективний і практичний метод в плані оперативності, як тепловізійне обстеження помешкання. В процесі використання даного методу ми отримуємо точні дані енергоефективності будинку. На теплограмі завжди видно де саме теплові потоки виходять назовні. Для вимірювання температури поверхні, наприклад стін, на відстані, (безконтактно), також використовують спеціальне приладдя — пірометри. Але обстеження тепловізором являється набагато точнішим. До цього ж з допомогою тепловізора можна оцінити робочий стан радіаторів й системи опалення в цілому. На основі проведеного аналізу складають план по ліквідації тепловтрат з метою підняття рівня енергоефективності.

Методи усунення тепловтрат в будинку

Після здійснення енерго-аудиту і аналізу теповізійного обстеження можна сміливо приступати до прийняття відповідних мір. Основним методом бородьби з втратами тепла є якісна й надійна термоізоляція, яка здійснюється шляхом застосування сучасних теплоізоляційних матеріалів на основі натуральних компонентів. Найбільшої популярності в даному плані здобула мінеральна вата. Також використовують також полістирол і пінопласт.

Щоб зменшити втрати тепла через кровлю багато сучасних власників приватних будинків споруджують мансарду. Таким чином теплові маси, що піднімаються вгору, будуть накопичуватись в мансардному приміщенні.

Запобіганню утворення конденсату допомагає ефективна пароізоляція в результаті якої значно зменшуються процеси тепловтрат. Позитивний ефект може також досягатись за рахунок надійної та ефективної теплоізоляції зовнішнього трубопроводу. Для реалізації даної цілі використовують пінополістирольний бандаж. Таким чином забезпечується мінімальний викид тепла в навколишнє середовище. З метою герметизації вікон використовується силіконовий ущільнювач, який має товщину від трьох до вісьми міліметрів. Укладка відбувається в спеціально підготовлені пази по периметру рами.

Якщо всі слабкі місця в домі виявити і прийняти вище приведені міри, можна значно підняти енергоефективність й звести до мінімуму тепловтрати.