Львів, Симоненка 22 (097) 290-82-64 info@teplovizor-plus.lviv.ua
Меню

Перевірка тиску в розширювальному баку звичайним манометром

Автономні системи опалення з використанням газового обладнання у нас є досить популярними. Але при їх використанні теж виникають різноманітні проблеми, які легко усуваються при володінні відповідними знаннями та практичними навиками. Однією з таких проблем може бути падіння тиску в газовому котлі й в системі опалення в цілому. В даній публікації спробуємо розібратись, чому саме таке може відбуватись і як виправити виявлені недоліки.

Причини падіння тиску в сучасних газових котлах

Падіння тиску при подачі природного газу виявити легко. Практично нульовий показник видно на манометрі. В сучасних газових котлах спрацьовує система захисту, яка при падінні тиску вимикає обладнання.

В першу чергу слід перевірити систему опалення на відсутність протікань. З допомогою простої сухої салфетки це зробити легко. Для цього треба нею протерти всі з’єднання вузлів системи. Якщо салфетка стане вологою, значить проблема в протіканні. Відповідно протікання слід відразу ж ліквідувати шляхом більш ретельного закріплення з’єднань.

Налаштування розширювального баку

При підвищенні температурного режиму теплоносій в ролі якого виступає звичайна вода має якість розширюватись в об’ємі. Наприкдад, коефіцієнт розширення води при температурі деаяносто градусів по Цельсію рівний трьом з половиною процентам. Щоб у системі не виникало надлишкового тиску використовують так звані розширювальні баки. В процесі нагрівання системи залишковий об’єм теплоносія попадає в розширювальний бак. Після охолодження вода знову повертається в систему для наступного нагріву. Таким чином контролюється тиск. В сучасних моделях котлів двохконтурного типу розширювальні баки являються одним з елементів

Роширювальний бак може працювати некоректно. В такому випадку при нагріванні теплоносія тиск в системі раптово підвищується. При остиванні навпаки — падає до критичних показників. В такому випадку слід просто відрегулювати роботу самого розширювального баку. В документації до газового котла завжди вказаний такий параметр, як робочий тиск повітря в розширювальному баці. Ці показники тиску потрібно виставити. Для вирішення даного питання спочатку перекриваємо крани подачі води. Далі на самому котлі шукаємо так званий зливний штуцер. З його допомогою зливаємо воду. З допомогою ніпеля на розширювальному баці випускаємо повітря. Тепер можна підєднати до розширювального баку автомобільний насос й накачати повітрям до півтора бар. Залишки води, що залишились, можуть витікати при цьому через зливний штуцер. Це цілком нормальне явище. Якщо до бачка підєднаний шланг від газового котла слід тимчасово його відєднати. Спускаємо повітря і знову накачуємо згідно вказаних в інструкції котла параметрів. Перекриваємо зливний штуцер й відкриваємо всі потрібні крани. Заповнюємо систему теплоносієм під тиском не більше двох бар. Тепер залишилось протестувати роботу котла. Якщо при нагріванні води стрілочка манометру залишається в межах зеленої зони, значить налаштування проведені вірно.

Як вибрати оптимальний об’єм розширювального баку?

При нагріванні води в системі опалення її об’єм може збільшуватись й об’єму розширювального баку інколи не хватає. В такому випадку через надмірний тиск спрацьовує запобіжний клапан. Тобто відбувається аварійний викид теплоносія. В результаті тиск зменшується до критичної межі й котел вимикається. Без беспосередньої участі людини опалювальне обладнання просто не запуститься. Якщо за вікном морози, розморожування системи буде скоріш за все забезпеченим. На споживчому ринку є автоматичні системи подачі додаткової порції теплоносія, які підживлюють автономну систему у випадку раптового падіння тиску. Якщо Ви частенько залишаєте своє помешкання на довгий час без нагляду, то придбати подібну систему не просто рекомендовано, а необхідно.

Для оприділення оптимальної кількості води в трубопроводі потужність котла слід помножити на число 15. Наприклад, якщо показник потужності рівний 17 кВт, то в автономній системі опалення вміщається приблизно 255 літрів теплоносія. Є також спеціальні методики, що дають можливість розрахувати об’єм розширювального баку. Для цього використовується спеціальна формула, яка підходить для розрахунку об’єму розширювального баку в приватному одноповерховому будинку. Ось, як вона виглядає:

(V*E)/D

  • V – об’єм води в системі опалення;
  • E – коефіцієнт розширення теплоносія;
  • D – ефективність розширювального баку.

Ефективність розширювального баку в свою чергу розраховується по наступній формулі:

D= (Pmax—Ps)/(Pmax+1)

  • Pmax — максимальний робочий тиск автономної системи опалення, (значення в середньому рівна 2,5 бар);
  • Ps — тиск зарядки розширювального баку, (значення рівне 0,5 бар);

Таким чином, якщо взяти до уваги вище приведену формулу, для котла потужністю в 17 кіловат необхідно приблизно придбати розширювальний бак об’ємом на 16 літрів. Наприклад в технічній документації може бути вказано

Багатьох споживачів цікавить таке питання – як можна оприділити чи працює в системі опалення додатковий розширювальний бак ефективно? З метою його перевірки накачаємо повітрям до двох бар. В процесі нагріву теплоносія тиск у системі буде підніматись. Якщо тиск досягає позначки в 1,8 бар, тоді ставимо повітря через ніпель спостерігаючи при цьому за манометром. Після падіння тиску нижче 1,8 бар теплоносій почне проникати в порожнину розширювального баку. При цьому стрілочка на манометрі буде показувати зниження тиску. Це нормальне явище, яке свідчить, що додатковий розширювальний бак встановлений вірно. Тобто система опалення буде працювати ефективно і коректно.

Як виставити робочий тиск?

Тиск в системі опалення оприділяється за допомогою манометра. Якщо немає ніяких витоків, несправностей і опалювальна система змонтована правильно, тоді і тиск повинен бути оптимальним, а також стабільним. Але в процесі довготривалої експлуатації опалювального обладнання тиск може бути не стабільним і навіть падати до нуля. Що робити в такому випадку?

Одною з досить поширених проблем є пустий розширювальний бак. Щоб його перевірити й виставити робочий тиск слід перекрити контур опалення, доступ холодної води й виконати злив теплоносія через спеціальний зливний клапан. Коли дана процедура буде виконана, необхідно перевірити тиск в розширювальному баці. Для цього можна використати звичайтий шинний манометр. Якщо тиск на манометрі стоїть в нульовому положенні значить прийшов час здійснитти підкачку повітря. Для цього часто використовують автомобільний насос чи компресор. Підкачуємо повітря в розширювальному баці до робочого тиску, що вказаний в паспортній документації обладнання. Після цього ще раз здійснюємо перевірку тиску за допомогою манометру. Показники на вимірювальному приладі мають збігатись з показниками в технічному паспорті котла опалення.

Вище зазначені основні причини падіння тиску в автономні системі опалення й методи вирішеня даної проблеми. Якщо не вдається виставити робочий тиск з допомогою усунення протікань в контурах опалення, тоді слід перевірити сам котел на пригодність для роботи. В першу чергу зверніть увагу на теплообмінник, його цілісність. Сподіваємось, що дана публікація допоможе Вам розібратись в чому саме проблема й оперативно її усунути без зайвих зусиль та значних фінансових витрат.